A szappanok természetes színezése nem könnyű dolog. Nehéz, szép, izgalmas színt lérehozni , pláne úgy, hogy a szín tartós is maradjon a szappanban.
A növények mindegyike más- más színt ad. A szín erőssége és árnyalata függ attól, hogy mennyi növényt használunk fel, hogy főzetet használunk vagy a növényt tesszük közvetlenül a szappanmasszába, netán olajmacerátumot készítünk, vagy porított formában használjuk fel az anyagot. Nem mindegy a hőmérséklet sem, és hogy friss vagy szárított növényt használunk e fel. Természetesen a színre hatással van, hogy hideg vagy meleg eljárással készült a szappan. Mindehhez tegyük hozzá, hogy a felhasznált illóolaj is rendelkezik saját színnel, így a felhasznált illóolajtól is megváltozhat a szappanunk színe.
Sárgára fest : körömvirág, pitypang, nárcisz, sárga agyag, kamilla.
Narancssárga: papaya, paprika, anatto, kurkuma, paradicsom, sárgarépa. A kurkuma változó színárnyalatot mutat, lúgindikátorként is viselkedik.
A gyümölcsök megbarnulnak a lúgban kevés a kivétel. pl : papaya, banán.
A barna színt és árnyalatait könnyű kikeverni. kávé, csokoládé, kakaó, diólevél és a gyümölcsök jórésze is megbarnul.
Zöld színt a növényi klorofil adja. Sajnos ez a szín idővel kifakul és sárgás zöldes árnyalattá alakul át a kezdetben szép zöld szín. Zöldek lesznek például az algák, a zöld teák a növény levelei pl a csalán vagy a zöld agyagok. Használható a króm-oxid is , mint zöld színezék. Itt nagyon fontos az anyag tisztasága. Szép zöld színt ad az igazi hidegen sajtolt sötét zöld avokado olaj is. A legtöbb színes olaj színe, a lúgban nem marad meg. Pl orbáncfű olaj.
Zöldet létre lehet hozni a sárga és a kék szín keverésével is. Ezzel az eljárással tartosabb zöld szín hozható létre az én tapasztalatom szerint.
Kék szín létrehozása szappanba nem könnyű feladat. Igazi kéket csak valódi indigóval lehet létrehozni, vagy festőcsüllenggel. Ezeket a színanyagokat nem könnyű beszerezni és rendkívül drágák. Szürkés kék színű lesz az alkanna nevű növény olaj macerátuma. Használatos a kék agyag is, ami kaolin és ultramarin keveréke. Hozzá kell azért tenni, hogy az igazi ultramarin-lápis lazuli- borzalmasan drága, tehát megkérdőjelezhető, hogy valódi ultramarin van e a kék agyagban.
Rózsaszínt hoz a festőbuzér, himalája só, rózsaszín agyag.
Pirosas árnyalatot a vas-oxiddal lehet elérni. barnás árnyalatú a vörös agyag. Az igazi vérpiros szín natúr szappanban nem létezik. Mica nevezetű porral lehet csak létrehozni. A mica valójában pala, ez adja a csillogást és a színét valamilyen színanyag. Kérdéses, hogy miből van a szín.
Fehér színt titán-dioxiddal lehet elérni, én nem igazán kedvelem ezt az anyagot, viszont szívesen használom a cink-oxidot. Igaz, hogy a titán- dioxiddal ellentétben erősen melegíti a szappanmasszát tömb alakban. Tehát vagy hűteni kell vagy kisebb szilikon formát kell használni a szappanöntéshez. Világosítja a szappant a kaolin, vagyis a fehér agyag is, de pl. az aloe vera és az ibolya is, világosító hatású.
Feketét, szürkét a szénporokkal lehet elérni. és iszappal is pl: holt tengeri iszap vagy ichtiollal, ami a kátrány tulajdonképpen.
Izgalmas árnyalatokat pl lilát, egyéni kísérletezzéssel, az anyagok keverésével érhetünk el. Ez az igazi vegykonyha, egy szappankészítő számára. Egy egyedi színárnyalat létrehozása bizony hosszú kísérletezés eredménye.