Elkészült a zölddió olaj macerátum csodálatos mély barna a színe.
Akinek van szép diófája leszedheti a még zöld diót és sok mindent készíthet belőle. Én krémekhez és szappanokhoz használom, sőt hajfestésre is, de élelmiszerként is kiváló élettani hatásokkal bír és nagyon sok területen hasznosítható:
A zölddió olajnak enyhe pikáns íze van. Lehet vele húst pácolni, salátákhoz adni, de a hajnak is nagyon jót tesz.Szép barna színe ragyogóvá teszi a lebarnult bőrt, miközben egyben, táplálja és ápolja.
2015.
A DIÓFA KÉREG
A kérget megszárítva, vagy nyersen is használhatjuk. A diófa kéregből is készülhet vértisztító tea. Vérző fogínyre finomra őrölt diófa-kérget kell tenni. Ezen kívül csökkenti a fájdalmat, ha kis darab diófa-kérget a lyukas fogra teszel.
VIRÁG
A virágjából készült tea rendszeres fogyasztása erősíti a hajszálereket.
ZÖLD DIÓ- azaz ÉRETLEN TERMÉS
A csonthéjat még ki nem fejlesztett, fiatal, zöld termés a zöld dió. A zöld dió csak akkor fogyasztható, ha belül még puha. Ezért vágjunk egyet félbe, mielőtt nekilátnánk a szedésnek. Ha nem akad meg a kés a héjában, csak akkor jó. Megközelítéleg június 24.-ig lehet szüretelni. Jelentős C-vitamin tartalma van. Ecetben eltett zöld dió fontos téli C-vitamin forrás. Őszi, tavaszi torokgyulladás esetén gargarizálószerként ajánlják a diós páclét.
Kitűnő dióesszencia készíthető belőle, amely tisztítja a májat, a gyomrot és a vért, megszünteti a gyomorgyengeséget és a bélpangást. Ehhez körülbelül húsz db., négyfelé vágott zöld dióval megtöltünk egy széles szájú üveget, leöntjük 1 liter gabonapálinkával, úgy, hogy 2-3 ujjnyira ellepje a diót. Az üveget jól lezárva 2-4 hétig a napon vagy más meleg helyen tartjuk. Utána leszűrjük, és palackokba töltjük. Szükség szerint egy-egy tele kávéskanállal fogyasztunk belőle.
Készíthetünk belőle diólikőrt, ehhez egy öt literes üveget tegyél tele zöld dióval, amit előtte megmostál, villával megszurkáltál. Felöntöd hideg vízzel, másnap és tiszta vizet teszel rá. Ezt 4-5 napon keresztül kell ismételni. Majd mehet bele szegfűszeg, fahéj, vanília rud, narancshéj és cukor ízlés szerint. Ha valaki megteheti, mézet adjon hozzá. Öntsd fel kiváló házi pálinkával. A szörp is így készül, csak sziruppal öntöm föl így a gyerek is megihatja. Elősegíti a máj, és a gyomor, a belek normális működését, csökkenti a trombózis képződést, serkenti az emésztést.
Kompótnál az előkészületek ugyanazok, mint a dió likőrnél, csak az utolsó fázisban fel kell főzni a diókat, aztán forrón üvegekbe tenni, majd a lében feloldani a cukrot és ráönteni. Másnapig maradjon száraz dunsztban.
Gyógylekvár a az előkészületek ugyanazok, mint a kompótnál, csak felfőzés után le kell darálni és mázzel édesíteni.. Álmatlanség, idegesség ellen is kiváló.
Barnítószer: Dióérés előtt a zöld dió héját ledaráljuk és felöntjük annyi növényi olajjal, amennyi jól ellepi. 10 nap érlelés után, lehetőleg gumikesztyűben vattadarabbal egyenletesen a barnítani kívánt bőrfelületre kenjük, ha kell többször ismételjük. A bőrt barnává, selyemfényűvé teszi, ráadásul megöli a gyulladást okozó baktériumokat és megelőzi a gombás fertőzések kialakulását.
AZ ÉRETT TERMÉS
Dió kopács
A termés külső húsos burkát, a kopácsot diószüretkor kell gyűjteni, és vékony rétegben kiterítve, napon szárítani. A penészes vagy megfeketedett részeket gondosan ki kell válogatni. A diókopács drogja csersavat (az éretlen még többet) és C-vitamint is tartalmaz. Főzetét belsőleg izzadás, gyomor- és bélhurut, valamint étvágytalanság ellen használják. Az ilyen főzettel mosott barna haj csillogóvá válik, sötétebb árnyalatot kap. Az olívaolajban kifőzött kopács kiváló hajkenő, dióolajként árusítják.
A dió kemény fás héjából készült teából napi 3-4 csészével igyunk cukorbetegség esetén.
A dió magburkából, a belső fás válaszfalakból is készítünk teát. 5 nagyobb dió burkát 24 órára áztassuk vízbe, majd forraljuk fel, és a teát reggel, éhgyomorra igyuk meg szívgörcsök esetén. A tea csökkenti a fájdalmakat és a nyomásérzést. Lázas állapot kezelésére is alkalmazható, ha azokat szívfájdalmak kísérik. Egy-két csésze tea után már a javulás érezhető. Szív koszorúér megbetegedés ellen megelőzésként is alkalmazzuk.
Dióbél
A dióbél zsírt, fehérjét, ásványi anyagot (foszfor, kálium, kálcium, vas, réz, magnézium, cink, jód) és szénhidrátot tartalmaz. E-, B1-, B2,-, B6 vitamin tartalma ugyancsak jelentős. A dióban lévő polifenolok a zsírhoz kapcsolt fehérjékhez kötődve gátolják az érelmeszesedést, ezenkívül hatásos értágító. Különösen kiváló táplálék azoknak, akik sok szellemi munkát végeznek. Erősíti az idegeket, és általános roborálószerként alkalmazható, segít a fáradtság és koncentrációs zavarok leküzdésében. Azok a májbetegek, akik nem fogyaszthatnak zsiradékot, a diót nyugodtan ehetik, mert serkenti a máj működését, és ezzel az emésztést is. Jót tesz továbbá a termékenységnek és a hormonháztartásnak is. Gyermekgyógyászatban kifejezetten ajánlatos vérszegénység és sápadtság esetén, a csontnövekedést is segíti. További egészségre gyakorolt hatásairól itt olvashatsz.
A dió húspótló étel is lehet. A vegetáriánusok sok olyan tápanyaghoz juthatnak, amelyeket az ember hagyományosan állati táplálékokból vehet fel. Amikor a diót kenyérfélével egészítjük ki, az étrendünk egészséges arányában fogja tartalmazni az összes esszenciális aminosavat.
A zúzott dióbél gyorsítja a sebek gyógyulását, dióbélnek altató és nyugtató hatása van. Székrekedés, hasmenés esetén normalizálja a dióbél a székletet. Minden reggel együnk meg néhány gerezdet a reggelinél. Fertőzés ellen 2-3 dióbélet, 1 aszalt fügét, 15-20 rozmaring levélet egy csipetnyi sóval, zúzva, pépé keverve alkalmazhatjuk.
Dió olaj
Hidegen préselt olajának gazdag telitetlen zsirsavakban és 72 % linolsavat (omega zsírsav), valamint 20 % fehérjét és többféle vitamint is tartalmaz. A telítetlen olajsav tartalma révén a dióolaj rendszeres fogyasztása segít a koleszterinszint csökkentésében, így az érrendszeri betegségek megelőzésében. Kiváló galandféreg-fertőzés, vérhas és székrekedés ellen.
forrás:egészséges -életmódszerek
A benne lévő B-vitamin és lecitin miatt a dióolaj az agy és az idegrendszer tápláléka. Tudományos kutatások is bizonyították, hogy fogyasztása segít az összpontosításban.
Konyhai tipp:
A hőre érzékeny olaj dióíze jól illik a különféle salátákhoz, gyökérzöldségekhez, a burgonyához és az édességekhez.
Miért jó olajokat fogyasztani?
Sok betegség megelőzhető, visszafordítható szervezetünk erősítésével, a hiányzó elemek bevitelével, folyamatos pótlásával. Egészségünk megőrzésében és a megbetegedések megelőzésében jelentős szerepet játszanak a hidegen sajtolt növényi olajok, a bennük lévő telítetlen zsírsavak és vitaminoknak (A, D, E, F, B17) köszönhetően.
Mihez és hogyan érdemes fogyasztani?
Az olajok az élelmiszerek lényeges összetevői közé tartoznak, fogyasztásuk ősidők óta ismert. Bizonyos mennyiségű zsiradékra az emberi szervezetnek feltétlen szüksége van, illetve nélkülözhetetlen az egészség megőrzése érdekében.
A kívánatosnál lényegesen több zsiradék fogyasztása azonban elhízáshoz, anyagcsere-, szív- és keringési, valamint daganatos betegségekhez, ízületi panaszokhoz vezethet. Ezért kevesebb mennyiségű, de minőségi olajak rendszeres fogyasztása javasolt, maximum napi 2-3 evőkanálnyi mennyiségben. A kívánt hatás elérése érdekében többfélét, egymással keverve is használhatsz.
Fogyasztható önmagában, kenyérrel (pl. pirítóshoz, só, paprika, fokhagymagranulátum hozzáadásával), pástétomokhoz, szedvicskrémekhez, körözöttekhez, de bármely készételhez keverve, és különösen élvezetes friss salátákra locsolva, salátaöntetekhez keverve.
A dióolaj jótékony hatását elsősorban gazdag B- és E- vitamin és magas omega 3 telítetlen zsírsavtartalmának köszönheti.
A dióolaj felhasználási területei
Roston sült húsokhoz utólagos ízesítéshez, (tehát nem a sütéshez, csak a rövid ideig sütött húsok sütéséhez. A napraforgó vagy olíva olajhoz keverve pikáns ízt kölcsönöz a sülteknek.)
Édességek tésztájába (palacsinta, császármorzsa, piskóta), valamint mártásokhoz, szószokhoz és főzelékekhez keverve tovább fokozható az ízhatás.
Illik nyers zöldségekhez és gyümölcsökhöz, kifejezetten aromás íze pikánsan „fűszerezi” ételeinket.
Tárolás: száraz, hűvös, napfénytől védett helyen.
forrás Andió
Hidegen sajtolt dióolaj sötét sárgás,könnyed, enyhén fanyar ízű olaj, vasban és cinkben gazdag, koleszterinszintre
A dióolaj
Adagolási javaslat: Ajánlott naponta 1-4 mokkáskanállal fogyasztani étkezés előtt.