Orbáncfű - Hypericum Perforátum
INCI: OLIVE OIL ,HUPERICUM PERFORATUM EXTRACT
Szép napsütéses időben szedem a kertem orbáncfűvének virágait.
Már piroslik az olaj.Saját kertemben terem, de vadonnő és nincs permetezve, még a növény környezete sem.
Az orbáncfű kiemelkedő gyógynövényeink egyike. Kezeljük vele az égéseket, a műtéti hegeket, bőrduzzanatokat. Az orbáncfű ránctalanító hatású, és hatásos a narancsbőr ellen. A pajzsmirigy alulműködés esetén naponta kenjük be vele a pajzsmirigyünket.Orbáncfű olaj használatával a pattanások helye hamarabb eltűnik a bőrről, és gátolja a bőr öregedését.
Közvetlen napon ne használjuk, ne szoláriumozzunk vele , mert fényérzékenyítő hatása van!
Az Orbáncfű olaj a napfény illatát hordozza , éterikus olaj, elvarázsol akár a szerelem. Boldogság érzetet ad, elűzi a depressziót. Csodálatos hívogató a mélyvörös színe. Szerelmeseknek ajánlom, hogy használják bátran, kenjék be magukat valódi natúr orbáncfű olajjal. Az igazi olaj illata beívodik a bőrbe és a testnedvekkel egyedi felejthetetlen illatemléket ad. Édes-savanyú napsütötte az illata.
Vigyázat: Ha a vásárolt orbáncfű olaj nem mélyvörös színű, vagy egyáltalán nem piroslik, az vagy hamisítvány, vagy az eredeti orbáncfű olaj nagymértékben fel van hígítva. Az orbáncfű olaj színe a szappanban nem marad meg, mivel a hipericin a lúgban elbomlik. Tehát ami a szappanban megmaradó szín, az csak festék lehet.
Orbáncfű - Közönséges orbáncfű - Hypericum perforatum L.
Az orbácfű egyre ismertebb, igen kiváló gyógynövény idegességre és depresszióra. Németországban, ahol az emberek 82 %-a választja a gyógynövényeket a gyógyszerekkel szemben, az orbáncfű teát antidepresszánsként, általános hangulatjavítóként, stresszoldóként, nyugtatóként írja fel az orvos.
Szezonális depresszióra, lelki betegségekre, még dadogásra is ajánlják. Segíthet a nikotin, alkoholfüggőség leküzdésében. Mivel igen erős immunerősítő hatása van, AIDS-es betegek terápiájának is része. Vírusölő tulajdonsága miatt HIV vírusnál, herpeszvírusnál, hepatitisz B és C vírusnál bizonyul hatásosnak. Használható még epehajtóként, görcsöldóként, vízhajtóként és nyálkaoldásra. Emésztésjavító, savcsökkentő hatása is van.
Gyógyteát forrázással készítünk belőle. Álmatlanságra lefekvés előtt igyanak belőle egy csészével. Depressszióra, idegi panaszokra napi egy csészével ajánlok belőle az esti órákban. 6 hétig szabad folyamatosan inni, utána 6 hét szünetet kell tartani. Emésztésjavításra, epeműködésre étkezés után 15 perccel egy csészével, alkalomszerűen. Savcsökkentésre napi egy-két csészével étkezés után 30 perccel. Vírusfertőzésre napi 3 csészével étkezés előtt. Az orbáncfú kényes, nem könnyű úgy macerálni, hogy a képen látható sötét vörös szín kijöjjön belőle. ahhoz, hogy ilyen szép szín alakuljon ki, több éves kísérleti munka szükséges, sok sok vesződés és próbálkozás.
Külsőleg fertőtlenítő és sebgyógyító tulajdonságánál miatt évszázadok óta használjuk az orbáncolajat a bőr nyugtatására.
A felégett bőrt ezzel az olajjal kenegessük gyengéden. Az orbáncolaj jó visszérre, narancsbőrre és műtéti hegek gyógyítására is. Arcbőrbe is masszírozhatjuk, minden ránctalanító krémnél hatásosabb. Zúzódásokat néhány csepp olajjal átitatott kendővel kössünk be. Nyílt sebre tisztítás és fertőtlenítés után orbáncolajos kötést tegyünk, naponta kétszer cseréljük. Pajzsmirigy alulműködés esetén orbáncfű olajjal masszírozzuk a nyelőcső két oldalán található pajzsmirigyet.
A közönséges orbáncfű herbája megtalálható a VIII. Magyar Gyógyszerkönyvben. ESCOP monográfiája megerősíti depresszióra való alkalmazását.
Vérhígító mellé nem ajánljuk, és azt is tudni kell, hogy a fogamzásgátló tabletták, antidepresszánsok, nyugtatók, epilepszia ellenes és fájdalomcsillapító gyógyszerek hatékonyságát csökkenti. Túlzott fogyasztása fehérbőrű egyéneknél fényérzékenységet okozhat.
A közönséges orbáncfű honos Európában, a mérsékelt égövi Ázsiában, az Indiai-szubkontinensen, Észak-Afrikában. A Bükk hegységben is bőséggel terem. Korábbi népes megnevezése Szent János füve, mivel első virágzása általában június 24-re János, illetve Iván napjára esik. A leveleket a fény felé tartva sok áttetsző pont figyelhető meg rajtuk, amelyek illóolajtartók, szélükön fekete mirigypontok találhatók. Innen ered a perforatum megnevezés. Népies neve (lyukaslevelűfű) is erre utal.
A hazánkban vadon előforduló Hypericum fajok közül kizárólag a közönséges orbáncfüvet gyűjtjük, termesztjük.
Egész Európában, főleg Kelet-Európában démonoktól védő hatást tulajdonítottak szétdörzsölt levelének, a házak és istállók ajtajába akasztották csomóba kötve, hogy távol tartsák a rossz szellemeket. A druidák szent növénynek tartották, aminek már a szagától is megriadnak a gonosz szellemek. Orvosi tárgyú írásokban már az I. századtól szerepel. A XIII. századtól belsőleg szíverősítőként, külsőleg sebgyógyításra használták.
Szabó Gyuri bácsi tanácsai szerint