Olajos kivonatolás Macerátumok készítése.
Egyre többen készítenek olajos kivonatokat, macerátumokat gyógynövényből gyümölcsökből. Ez örömteli dolog, mivel az emberek maguk is támogatni kívánják az egészségüket és ezért hajlandóak némi munkálkodásra is. A macerátumok készítése tipikusan az a terület, ahol nagyon fontos körülmény a saját tapasztalatok gyűjtése és a gyakorlatban megszerzett tapasztalati tudás hasznosítása.
Néhány dolgot viszont érdemes megtanulni, figyelembe venni, mielőtt macerátumot készítünk.
Először is, kivonatot lehet készíteni szárított növényből és lehet készíteni friss növényből egyaránt. Én inkább a friss növények felhasználására szavazok, de nem mindenki tudja megoldani a friss gyógynövény beszerzését és ezért szárított növényt vásárol, és abból készíti el a macerátumot. A száraz növényt lehet gyorsabban is macerálni példaul gőz fölött melegítve. Forralni nem szabad! Erre a megoldásra kiváló a kamillavirág. Gyors kivonat készülhet és a növény erős illata jelzi, hogy kész van a macerátum. Az általánosabb eljárás az egy hónapig tartó macerálas. Én ezt az időtartamot meg szoktam hosszabítani , mert van olyan növény amit 6 hónapig is macerálok.Folyamatosan figyelem, hogy milyen állapotban van a macerátumm .Ehhez a maceráláshoz persze, a tartósabb olajokat használom.
Mik azok a szempontok melyeket figyelembe kell venni.
1., Káros hatás Gondolnunk kell arra, hogy a gyógynövények erős hatást fejtenek ki a szervezetre ebből adódóan, aki valamilyen gyógyszert szed, figyelembe kell vennie a gyógyszerhez kapott használati utasítást, melyben megjelennek azok a növények melyek a gyógyszerrel együtt nem fogyaszthatóak. Persze ebben az esetben a macerátumot is figyelembe kell venni még akkor is, ha csak külsőleg kerül felhasználásra, mivel a bőrön keresztül hatást gyakorolnak a gyógynövények a szervezetre.
Példaként az orbáncfüvet említeném, mely befolyásolhatja a gyógyszer hatását, ezért bizonyos gyógyszerekkel együtt nem alkalmazható. Ezt a körülményt általában a gyógyszerek használati utasítása tartalmazza. A menta sem megfelelő minden esetben, mivel a homeopátiás készítményekkel együtt nem használható. De van olyan növény amely allergiás tüneteket okozhat, ilyen lehet például a kamilla is, de az allergia manapság gyakori probléma, ezért erre is figyelni kell.
2., Hatás meghatározás Először tűzzünk ki egy célt, hogy milyen hatást szeretnénk elérni , és arra mi a legjobb gyógynövény. Tehát tervezzük meg jó előre, hogy milyen gyógynövénnyel fogunk dolgozni.
3., Növény védelme Figyeljünk arra, hogy a növény gyűjtésekor, ne sérüljön a növény egésze, bánjunk óvatosan a növényekkel, ne tegyük tönkre és ne pusztítsuk ki.
4., A megfelelő gyűjtési, szedési idő bizony nagyon fontos szempont a macerátum minősége szempontjából.
Először is a legtöbb növényt délben napsugaras időben kell leszedni, amikor a legtöbb hatóanyagot tartalmazza, ugyanakkor vannak növények, melyek estefelé tartalmazzák a legtöbb illatanyagot, hatóanyagot. E mellett a növény, gyümölcs érési folyamata is fontos momentum. Tehát a begyűjteni kívánt növény gyűjtési időpontjának mindig járjunk utána. A gyümölcsöket érett állapotban szedjük le, de a túlérés a rothadás kezdete, tehát ennek a folyamatnak az elindulását ne várjuk meg. Ugyanakkor például a csipkebogyó, a kökény igazán akkor jó, ha a dér megcsípte.
Persze van olyan növény melyet zöld állapotában kívánunk hasznosítani(zöld dió). Viszont itt is érdemes megvárni az állapot legvégső határát, vagyis a teljesen kialakult zöld állapot végét, mivel az a célunk, hogy minél több hatóanyagot kapjunk a növénytől. Ráadásul a még kialakulatlan zöld belső sok olyan anyagot is tartalmaz, ami nem jó a bőrnek. pl: túl savas is lehet stb.
Folyt köv.