Idén sajnos nagyon kevés körömvirágom termett. Talán kevés volt az eső. Így csak apránként sikerült összehoznom egy desztilláláshoz szükséges virágmennyiséget.
Most végre sikerült a lepárlás és kész a körömvirág párlat. Erős zöldes illata van.
Szeretem a körömvirágolajat is.
Gyakran teszek a szappanokba és a krémekbe is körömvirágot .Nekem egyszerűbb, ha nem teát, hanem körömvirágolajat adok a szappanokhoz és körömvirág párlatot a krémekhez.
A tea főzésével nem kell bíbelődni, erősebb a hatóanyag, és nem marad növényi rész a készítményben, melytől hamarabb megromlik a szappan is és a krém is.
A másik megfigyelésem, hogy a lepárlás után visszamaradt folyadékot nagyon szeretik a virágok. Az orchideám hatalmas virágokat hozott, mivel a szobanövények mindig kapnak ebből a folyadékból a desztillálás után. Én még a hajam öblítésére is használom ezt az erős megmaradt főzetet.
A körömvirágolaj sokszor olívaolajba macerálva készül nálam, bár egyéb, jó minőségű olaj is felhasználható erre, attól függően, hogy mi a növény felhasználási célja. Az olíva az egyik legbiztonságosabb olaj , szépészeti tulajdonságai a legkiemelkedőbb olajok közés sorolják. Készítenek macerátumot szójaolajból is, de a szója a legallergizálóbb olaj , mivel sok benne a fehérje, ezért például a tejallergiásoknak kerülni kell, különösen igaz ez az allergiás gyerekekre.
A macerálási folyamathoz szükség van a nap erejére. Az ultraibolya sugárzás is hat a növényre. Tehát nagyon fontos, hogy éljünk a természet adta lehetőségekkel, mivel kizárólag akkor érhető el jó eredmény. A legjobb eredményt a délidőben frissen szedett virág macerálásával érhetjük el, ekkor található a növényben a legmagasabb hatóanyag koncentrátum.
Sokféleképpen lehet macerálni, de egy biztos, hogy a növény igényét figyelembe kell venni. Tehát attól függ a jó minőség, hogy melyik növényből készítünk macerátumot és milyen eljárással.
Lehet napon, félárnyékba vagy árnyékban, radiátoron vagy melegítve is olajos kivonatot készíteni, Lehet zárt üvegben és még sokféle módon. Az eljárás részletei minden készítő egyéni műhelytitka, és saját tapasztalaton alapul.
Hogy kinek, hogy sikerül kivonatolnia pontosan, azt senki nem árulja el, mivel abban a tudásban sok munka, kísérletezés, fáradozás és költség van. A minőséget a végtermék magas hatóanyagtartalma határozza meg.Amit laboratóriumi vizsgálattal vagy a gyakorlat által megtapasztalt tudással lehet megtudni.