Művészi SZAPPANOK-kozmetikumok

KÉZMŰVES, HÁZISZAPPANOK, Növényi Olajok - Virágvizek -Kozmetikumok -Krémek

 EKCÉMA

 

Jellemző tünetei a száraz, erősen viszkető bőr, amely a folytonos dörzsölés és vakarás miatt megvastagszik, a ráncok mentén és a bőrhajlatokban kisebesedik; a végtagokon a leggyakoribb. Rendszerint hullámokban jelentkezik 

 kecsketejes.jpg

Az ekcéma kezelése

 

Mindegyik ekcémának más a kezelése, de alapvetően a következő lépésekből áll:

 

  • A kiváltó tényező kiderítése és megszüntetése
  • Bőrvédelem, a bőr szárazságának megszüntetése (megfelelő - lehetőleghosszú hatású - testápolókrém segítségével)
  • Gyulladáscsökkentő kezelés 
  • Ajánlom  a kecsketejes,olívaolajos áztatást, aloa vera használatát, amennyiben nem jelentkezik ellenreakció. Bár a legtöbb embernek kiváló az aloe vera, de van aki a tejre és van aki az aloe verára allergiás.
  • A kecsketejes-körömvirágos-aloe verás natúr szappanok nem szárítják hanem segítik a bőr regenerálódását. A körömvirág a bőrgyulladások ellenszere, az aloe vera  biztosítja a bőr nedvességtartalmát, a kecsketej bőrrokon, tápláló anyagokat tartalmaz, ezért is hasznos a beteg gyulladt bőr kezelésére.

Kiváltó okok.

Külső hatások

 

A környezeti hatások (például a nem természetes szappanok, a házi por, illetve a házipor-atka ürüléke, táplálékkal bevitt vagy a légutakon keresztül bekerülő allergének, a vegyianyagok mosószerek) befolyásolhatják az ekcéma kialakulásának valószínűségét, csakúgy, mint a betegség időnkénti fellángolását.

 

Belső tényezők

 

Az atópiás dermatitiszt azonban nemcsak külső hatás válthatja ki, hiszen ugyanaz a vegyi anyag nem okoz mindenkiben tüneteket, hanem a beteg szervezetétől, sőt, pszichés állapotától is függ, hogy kialakul-e az ekcéma (hajlam). Például állandó stressz hatásának kitéve romlik a szervezet ellenállóképessége.

 

Tünetmentesség

 

Az ekcéma tünetmentesíthető: a bőrtünetek teljesen vagy részlegesen eltüntethetők, azonban újból megjelenhetnek változó intenzitással. Fenntartó kezelésre van szükség a tünetmentesítő kúra befejeztével, hogy a bőrtünetek ne újuljanak ki.

 

Az ekcéma az egyik leggyakoribb bőrbetegség, a világ népességének 10%-a szenved valamilyen fajtájában. Az egyes anyagok irritáció (toxikus irritatív dermatitis) vagy allergiás reakció (allergiás kontakt dermatitis) révén okozhatnak bőrgyulladást.

 

Toxikus irritatív dermatitisz esetén valamilyen irritáló anyag (kémiai anyagok, kozmetikumok) a bőrön akut gyulladást hoz létre. A bőr élénkvörös, meleg tapintású lesz, feszül, felszíne fényes. A nagyfokú gyulladás következtében hólyagok, nedvezés alakul ki, hámlás jelentkezik, égő, viszkető érzés kíséretében.

 

Az allergiás reakció esetében egy bizonyos anyaggal való érintkezés (néha esetleg az első néhány érintkezés) még nem hoz létre reakciót, a következő alkalommal azonban már 4-24 órán belül viszketést és bőrgyulladást okozhat. A tünetek súlyossága változó, az enyhe bőrpírtól a hólyagképződéssel járó duzzanatig terjedhet. Először csak azon a helyen jelentkezik, ahol a bőr érintkezett az allergénnel, később a test más részeire is átterjedhet. A szervezet a már kialakult allergiát évekig “nem felejti el”. Nem fertőző betegség.

Beteg bőrre kizárólag természetes összetevőjű natúr készítményeket használjunk.

 

Az ekcéma fajtái

 

Számos, egymással többé-kevésbé rokon kórképet neveznek ekcémának. Kezelésük eltér, ezért fontos tudnunk, hogy melyikről van szó:

 

Atópiás ekcéma

 

Legtöbbször csecsemőkorban kezdődik. Enyhébb esetben csak egy-egy testtájat, súlyosabb esetben szinte az egész testfelületet érintheti. Jellemzője a száraz, viszkető bőr. Több más elnevezés is ismeretes, melyek ugyanazt - vagy majdnem ugyanazt - jelentik:atopiás dermatitis,csecsemőkori ekcéma,endogén ekcéma,generalizált neurodermatitiszvagyneurodermitis Atopiás ekcéma

 

Megjegyzés:a "dermatitis" tulajdonképpen bármilyen bőrgyulladá s lehet, így a Magyarországon használt "ekcéma" kifejezés pontosabb, mint az Amerikában használt "dermatitis" kifejezés.

 

Kontakt ekcéma

 

Alapvetően két fajtája van: az allergiás kontakt ekcéma és az irritatív kontakt ekcéma.

 

Az allergiás ekcéma úgy alakul ki, hogy a szervezet sokszor találkozik valamilyen anyaggal, a szervezet védekezőrendszere (immunrendszere) pedig egyre erősebbeben "védekezik" ellene. Egy idő után már egészen minimális anyagmennyiség felszívódása a bőrön keresztül is erős gyulladást, viszketést válthat ki.

 

Az irritatív ekcéma úgy jön létre, hogy valamilyen károsító anyaggal találkozik a bőr (leggyakrabban a kéz bőre). Ezek tehát közvetlenük károsítják a bőrt, nem az immunrendszer túlműködése okozzat a tüneteket. Ilyan anyagok lehetnek savak, lúgok, erős detergensek (a tisztítószerekben, mosószerekben). Ilyenkor különösen fontos a bőrápoló szerek használata.

 

Más elnevezések:Kontakt dermatitisz,contact dermatitis,kontakt bőrgyulladás. Bővebben:kontakt ekcéma

 

Csecsemőkori szeborreás ekcéma

 

Általában fél évesnél fiatalabb csecsemőknél fordul elő. A fejbőrön sárgás, zsíros tapintatú felrakódás keletkezik, alatta piros kiütések jelentkeznek, melyek az arcra, ritkán a törzsre is ráterjedhetnek. A fejen jelentkező sárgás hámladékot nevezik "koszmó"-nak is.

 

A csecsemőkori szeborreás ekcéma legtöbbször magától elmúlik, legkésőbb a nyolcadik hónapra. Miután nem is viszket, különösebb kezelésre nincs szükség. Nem mindig egyértelmű az elkülönítése az atopiás ekcémától.

 

Felnőttkori szeborreás ekcéma

 

Enyhébb esetben a hajas fejbőr korpás hámlása az egyetlen tünete. Kifejezettebb formája esetén egyrészt a fejbőr viszketése, gyulladása kíséri, mely akár az arcra is ráterjedhet. Nagyon ritkán a test többi részét is érintheti. Gyakran egyszerűen csak seborrhoeának (szeborreának) nevezik. .

 

Nummularis ekcéma

 

Felnőtteken jelentkezik, legtöbbször a végtagokon. Kerek vagy ovális, sötétvörös, száraz, viszkető plakkok alkotják. Nem ritka olyanokon, akik gyermekkorukban atopiás ekcémában szenvedtek. Egyéb elnevezés: Discoid ekcéma.

 

Neurodermatitis

 

Két fajtája van: a lokalizált (helyi) és a generalizált (kiterjedt) neurodermatitisz. A lokalizált formáját inkábblichen simplex-nek hívja a magyar szakirodalom, a generalizált formátatopiás ekcémának. Egyéb elnevezés: neurodermitisz. Szinte kizárólag más nyelvből fordított cikkek esetében fordul elő.

 

Stasis ekcéma

 

Legtöbbször a lábszáron jelentkező ekcéma. Rossz visszérkeringés mellett szokott fellépni, ezért vénás eredetű ekcémának is nevezik. Egyéb elnevezés:Stasis dermatitis. Hozzájárul kialakulásához a bőr szárazsága (főleg idős korban) és - egyes esetekben - a kezelésre használt szerekkel szemben kialakuló allergia is

 

Dyshidroticus ekcéma

 

A tenyéren és a talpon jelentkező, mélyen ülő, apró hólyagokkal járó ekcéma. Egyéb elnevezés:Dysidrosis,Dyshidrosis(az elnevezés onnan származik, hogy régebben azt hitték, a verejtékezéssel függnek össze a tünetek).

 

Asteatoticus ekcéma

 

Olyan ekcéma, melynek kialakulásában a száraz bőrnek döntő szerepe van. Idős korban gyakrabban jelentkezik, de egyre többet látjuk fiatal középkorúakon is.

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 110
Tegnapi: 191
Heti: 441
Havi: 1 267
Össz.: 219 528

Látogatottság növelés
Oldal: Dermatitis-ekcéma-ekzema
Művészi SZAPPANOK-kozmetikumok - © 2008 - 2024 - naturnagyi.hupont.hu

A HuPont.hu segítségével egyszerű a honlap készítés! Programozói tudás nélkül is: Honlap készítés

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »