OLAJFALEVÉL
Kertem csodálatos fái az olajfák. Nyáron finom virágillatukkal bódítanak el.
Friss és szárított leveleiből pedig teát készítek.
Én az olivaolajomhoz macerálok olafalevelet is. ezzel az eljárással egy jóval gazdagabb hatásában sokkal erősebb olívaolajhoz jutok hozzá, és ezt az olajat használom fel a szappanokhoz is.
Az olajfa a görög istenek szent fájának számított. Évezredek óta nélkülözhetetlen a mediterrán népek táplálkozásában. Csodálatos termésének előnyei, amelyből a legfinomabb olívaolajat préselik, kellően ismertek. De mi a helyzet az olajfalevél gyógyerejével? Tudták például, hogy kivonatként alkalmazva erősen antioxidatív, antibiotikus, antivirális, gombaellenes, valamint parazitaellenes hatással rendelkezik, és így számos betegséget képes megelőzni vagy akár gyógyítani?
Évezredeken keresztül sikeresen űzték a különböző betegségek kezelését olajfalevél-kivonattal. Mind az ókori görögöknél és rómaiaknál, mind a többi földközi-tengeri népeknél a gyógyítók orvosságai között volt az olajfa levele. Például nagyon sikeresen kezelték az emésztőrendszer panaszait olajfalevélből készült teával.
Olajfalevél-tea készítése
1 evőkanál (friss vagy szárított) olajfalevelet felöntünk 250 ml forrásban lévő vízzel, és lefedve állni hagyjuk. Mintegy 20 perc után leszűrjük, és a nap folyamán elosztva 3 csészével iszunk belőle. Minél több ideig áll a tea, annál erősebb a hatása; ugyanakkor az íze is annál keserűbb lesz. Ha este isszuk, lazító hatása van, és hasznos lehet alvászavaroknál is.
Mi a különleges az olajfalevelekben?
Az olajfaleveleknek jóval erősebb hatásuk van az egészségünkre, mint amire az olívaolaj képes. Ez többek között az egyik összetevő – nevezetesen az oleuropein – rendkívül magas koncentrációjának köszönhető. Egy nagyon erős antioxidánsról van szó, amely az olajfagyökerében, kérgében, gyümölcsében és levelében fordul elő. Legnagyobb arányban mindenesetre az olajfalevélben mérték. Itt az oleuropein az olívaolajhoz képest 3000-szer magasabb koncentrációban van jelen.
Az oleuropein véd a szabad gyököktől
Az olajfának az oleuropein biztosítja a túlélést, mert védi a fát a szabad gyökök keletkezésétől, csakúgy, mint a rovarharapások, baktérium-, vírus- és gombatámadások okozta károsodásoktól. Az oleuropein magas aránya annyira megnöveli az olajfa ellenálló képességét, hogy az képes az 1000 éves bibliai életkort is elérni. Az olajfalevél-kivonat az antioxidánsokat koncentrált formában tartalmazza, így a mi egészségünkre nézve is felbecsülhetetlen értékű.
Az olajfalevél-kivonat hatásai
Az olajfalevél-kivonat kitűnő egészségügyi hatásai a számos gyógyhatású összetevő tökéletes együttműködésén alapszik. Ezek szinergikusan hatnak, és így hatékonyságukban erősítik egymást. Az olajfalevelek antioxidatív hatása, a magas klorofilltartalom kihatásai (lassítja az öregedési folyamatot), valamint a tartalmazott szekunder növényi anyagok magyarázzák az olajfalevél-kivonat következő hatásait, amelyeket tudományosan igazoltak:
Ezek a tulajdonságok járulnak hozzá, hogy az olajfalevél-kivonat harmonizálja az emésztőrendszert, csökkenti a koleszterinszintet, véd a szív- és érrendszeri betegségektől, természetes vizelethajtóként szolgál és képes megelőzni a daganatos betegségeket. Ezen felül hatékony a fogszuvasodást okozó baktériumok, minden herpeszvírus, a Candida albicans okozta fertőzések, valamint az antibiotikum-rezisztens kórokozók ellen. Az olajfalevelek ezzel felbecsülhetetlen értéket képviselnek szervezetünk egészségének megőrzésében.
forrás: gyogyszernelkul .com