Meggyőződésem szerint a kismamáknak nagyon körültekintően kell tisztálkodószert választaniuk. Mindenféle méreganyagot kerülniük kell. ( lásd :mérgező anyagok oldalam)
Kezdjük elsősorban az illóolajokkal. Én azt támogatnám , hogy hagyjuk el az illóolajok használatát , ha kisbabát várunk. Tudom ez nehéz dolog, de legalább a terhesség első 3 hónapjában ne használjunk semmiféle illatot, legfeljebb a ruhára egy kevés citromfű vagy levendulaolajat tehetünk. Az illóolajokat, ne használjuk töményen, öntsünk hozzá könnyű olajat, vagy desztillált vizet.
Áldott állapotban nagyon sok illóolaj használata tilos. Egyébként sokszor provokálják a hányingert is. Sőt , ha nem körültekintően választanak parfümöt a kismamák, egy kellemes megszokott parfüm is hányinger emlékké válhat. Én is így jártam. Szerettem egy finom virágos illatot és persze várandósan is használni akartam. Csakhogy ahogy befújtam vele , nem is magam, de a ruhámat, azonnal hányingerem lett. És milyen érdekes még ma is , ha megérzem ezt az illatot azonnal előjön a hányinger. Van kicsit ijesztőbb emlékem is. Tataroztuk a lakásunkat, hogy mire megérkezik a baba, minden szép és rendezett legyen. Ebből adódóan az öreg parketta is felújításra került, csiszolás, lakkozás. Én a terhességem közepén jártam , amikor épp a lakkozás művelete folyt a lakásunkban. A felújítás alatt nem laktunk a feldúlt lakásban, csak ellenőrizni jártunk haza. Szóval hazafelé tartottam, amikor a lakás bejáratától pár méterre megéreztem a parkettalakk erős szagát és azonnal elájultam. Szerencsére nem lett baj, de lehetett volna. Kedves jövendő anyukák, kerüljék az erős szagokat, illatokat, mert veszélyesek lehetnek a kismamákra nézve.
Tehát tilos!!!
ánizs,árnika,boróka,borsmenta,cédrus,cickafark,ciprus,csombor,csombor
menta,fahéj,fenyő,geránium,verbéna,izsóp,jázmin,kakukkfű,kámfor,
koriander,majoranna,muskotályzsálya,szalmagyopár,oregánó,pálmarózsa,
rozmaring,szegfűszeg,szerecsendió,tárkony,tuja,varádics,vasfű vagy verbéna,zsálya,
rózsa, kamilla. A kamillára van aki allergiás, erre is gondolni kell. A cickafarkolaj is tilos.
Nézzük az alapolajokat.
Extra szűz olívaolaj, kókuszolaj, sheavaj, és sárgabarack magolaj, körömvirágolaj. Kiváló még a búzacsira magolaj és a csikebogyó olaj is, de ez utóbbit csak téli szappanba tegyük, mert fényérzékenyítő. Én a folyadéknak desztillát vizet használok a kismama szappanba, mivel a gyógyvíz sok ásványi anyagot tartalmaz. Tekintettel arra, hogy figyelembe veszem a tejallergiát is a vonzó kecsketej helyett saját készítésű rizstej növeli a bőr táplálását, esetleg kókusztej. Nem használok kismama szappanba gabonaféléket sem. Gluténmentes, és laktózmentes is a szappan,
Illóolajat nem teszek a szappanba, mert így biztonságos.
Elfogadhatónak tartom a cink -oxid használatát, mivel védeni kell a kismamák bőrét az erős UV-B sugárzástól, a leégéstől.
A sheavaj, a hidegen sajtolt barackmagolaj az extra szűz kókuszolaj rendszeres használata megelőzheti a terhességi csikokat a striákat is. A kakóvajat erre a célra nem ajánlom, mivel fényérzékenyítő.
Természetesen a kismamáknak szánt szappant is lehet egyéni igények szerint elkészíteni.
Én most csináltam néhány kedves kismama szappant, illóolaj és színezékmentes.
összetevői: Kókusztej-sárgabarackmagolaj-sheavaj-körömvirágolaj és csipkebogyó macerátum,olívaolaj, kókuszolaj, pálmaolaj, cink-oxid.
16 0318