Na most már tényleg nagyon haragszom!
Ajándékba kaptak az unokáim Kneipp nevével csalogató natúr habfürdőt.
A leírásban garantálja a gyártó, hogy nincs tartósítószer, paraben,színező anyag, a termékben és arra is hivatkozik a készítő, a termék leírásában, hogy természetgyógyászok is ellenőrizték a készítményt.
Kneipp nevével fémjelzett a termék. Sebastian Kneipp atya ugyan már régen meghalt ( 1821-1897) de a tudása fennmaradt. Még Mária Treben tudásának is megalapozója Kneipp tiszteletes kutatási eredményei voltak. Persze Kneipp egy név, bármire rá lehet írni, bizonyára jogok nem kötődnek a névhasználathoz.
Lássuk tehát mi van a gyerekeknek szánt habfürdőben:
Először is víz, eddig jó. A sorrend egyébként fontos dolog, mindig annak az anyagnak kell legelől szerepelnie az összetevői listán amiből a legtöbb van a termékben, csökkenő sorrendben. Itt a víz után a következő anyag a sodium laureth sulfate.
Sodium Laureth Sulfate (SLES) és Ammonium Laureth Sulfate (ALES)
a Sodium lauryl sulfat alkoholos formája. Ez valamivel kevésbe ingerlő, mint a Sodium lauryl sulfat, de súlyos kiszáradást idézhet elő. Samponokban és tisztítószerekben más összetevőkkel való reakcióba lépésekor esély van arra, hogy rákkeltő nitrátok és dioxinek képződjenek. Már egyszeri samponos kezeléssel nagy nitrát mennyiséget juttathat a véráramba. Ha más anyagokkal kombinálják, akkor a SLES és az ALES nitrozaminokat hozhat létre, amik potenciálisan rák keltőek. Gyakran leplezik részben természetes kozmetikumokban olyan elnevezéssel, hogy "kókuszdióból származik".
Lásd Anionic Surfactants, ethoxylated surfactants, és Nitrosating agents
A biztonsági adatlapról:
Figyelem! Bőr és szemirritációt okoz! Kerülje, hogy szembe, bőrre és ruhára kerüljön. A közepes és erős szemirritatív osztályba lett besorolva.
Nem hinném, hogy egy természetgyógyász nevét adná olyan készítmény forgalmazásához, amiben Sodium Laureth Sulfate található.
CI 42051 (Acid blue)
egy kék színezőanyag, amely az EU-ban megengedett, de Amerikában már betiltott. Allergiát válthat ki. Mit is írt a magyar nyelvű leírásban a készítő, hogy szinező anyag nincs a gyermekeknek szánt habfürdőben. Hát sajnos van.
Persze a fürdés utáni másnapon már mutatta is a problémát az unokáim bőre. Kis allergiás göböcskék jelezték az irritáló anyagokkal való érintkezést. Sajnos a vonzó színes csomagolás miatt nemigen lehetett lebeszélni őket arról, hogy kipróbálják az ajándékot. Most natúr olajokkal igyekszünk rendbehozni a viszkető, irritált bőrt. Nagy örömömre a körömvirágolaj, a sárgabarackmagolaj szépen teszi a dolgát.
Borzasztóan elszomorító, amikor egy drága, gyermekeknek szánt készítmény valójában mérgező anyagokat tartalmaz. Az különösen fájó, hogy egyre többször tapasztalom, hogy a natúr elnevezés nem fedi a valóságot. A magasabb haszon elérése érdekében egyfajta közlekedő edény lett, ebből a nagyon fontos elnevezésből. Egyre többen élnek vissza a natúr, a bio elnevezéssel, erre ma már számítani kell. Tekintettel arra, hogy az emberek a méreganyagokkal telített világunkban keresik az egészséget nem károsító termékeket. ezért igyekeznek natúr készítményeket venni, és ezzel bizony vissza is lehet élni. Attól mert valami ilyen-olyan natúrnak nevezett termék, attól még nem az. Senkit se tévesszenek meg a különböző feliratok. A valóság mindig az összetevőkben rejlik.
Kedves szülök, ha a gyerekeknek a bőrén száraz foltokat tapasztalnak, ha viszket a gyerek bőre, vegyenek egyszerű extra szűz olivaolajat és fürdés után azzal kenjék át a gyerekek bőrét. Azt is javaslom, hogy váltsanak natúr szappanokra, ha megtehetik. A legfontosabb, mindig az, hogy nézzék meg a termék( ingredients), összetevőit. Amiben túl sok ismeretlen anyag van, azt ne vegyék meg. Vegyenek olyan készítményt, ahol a teljes összetevői lista magyarul is fel van tüntetve és láthatóan nincs káros anyag a készítményben.