Kivonatolás 3
Fontos beszélni arról is, hogy a kivonatok készítése során igyekezzünk minél higiénikusabb körülményeket teremteni.
Azt az üveget amibe a kivonatolást végezzük fertőtlenítsük. Ez nem csak az alapos mosást jelenti, hanem esetlegesen az üveg alkoholos lefújását, vagy mikróba helyezését a felhasználás előtt . A leszedett növényekből rázzuk ki a bogarakat,mossuk le folyó vízzel. Van ahol a csapvizes lemosás káros, ezért én szeretem esőzés után leszedni a növényeket másnap napsütésben. Az esővíz lágy víz és a nap fertőtlenítő hatású.Persze erre azt is lehet mondani, hogy a levegő sem tiszta teljesen, és az esővíz sem. Ez így is van, ezért mindenkinek mindent meg kell tennie azért, hogy egészségesebb környezetben éljünki.A nôvényeket pedig próbájluk meg leszedni minél tisztább levegőjű környezetben, például nem forgalmas út környezetében.
Mindemellett bizony van olyan növény amelyiket a leszedés után szinte azonnal beteszem az olajba, mert nekem ez a megoldás vált be ahhoz, hogy a növény a legtöbb hatóanyagot adja a macerátumba. Ezért jó , ha esőzés után szedjük le ezeket a növenyeket, tiszta környezetben. Megtépkedjük a növényi részeket és már tesszük is bele az előkészített olajba. A későbbiekben àtszűröm majd az olajat, akár többször is. Èn pont ezért nem teszem a macerátumot sötét üvegbe, mert akkor nem látom, hogy mi történik a macerátummal. Tehát átlátszó üveget használok és sötét helyen tárolom a kivonatot.
Azt kell tehát megérteni, hogy minden gyógynövény egyedi
kivonatolási technikát igényel.
Persze vannak általános szabályok, de a macerálandó növényről minél több infomációt be kell szerezni, mielőtt elkezdünk kivonatokat készíteni, azért, hogy a kész macerátum minél magasabb hatóanyagtartalmat és minél jobb minőséget érjen el.Én mindig ezen dolgozom ha kivonatot készítek.