Glicerin- Lanolin- Vaselin
Ezeket az anyagokat kerüljük el, ahogyan a parebént a kőolajszármazékok mindegyikét
pl mineral oil.
GLICERIN
Beszéljünk egy keveset a mostanában minden kozmetikai készítményben fellelhető glicerinről, ideértve a növényi glicerint is.
Itt nem csak a hozzáadott glicerinről beszélek, hanem a különböző hatóanyagok glicerin tartalmáról is. Ez a glicerin mennyiség ugyanis összeadódik.
Én még egyetlen egy krém összetevői listáján nem láttam eddig, olyan adatot feltüntetve, hogy a készítmény hány százalékban tartalmaz glicerint.Pedig bizony ez nagyon fontos adat!
A glicerin alaptulajdonsága, hogy felhozza a bőr mélyebb rétegeiből a nedvességet. Tehát a bőrfelszín hidratált kinézetűvé válik. Igen ám, de ha túl sok glicerin van a készítményben, akkor a bőr alsóbb rétegeit kiszáratja minden glicerin. Tehát szép hidratált a bőrfelszín, de a mélyben elindul egy kiszáradási folyamat.
Használunk egy krémet. Megállapítjuk, milyen szép kisimult lett a bőrünk. és arra gondolunk, hogy ez milyen remek krém megszépíti az arcbőrünket. Nos, hagyjuk abba a kenegetést, és akkor meglátjuk, hogy ez csak egy varázslat volt semmi több. A bőr vízhiányossá válik, hiszen napokig szárítottuk, miközben azt hittük, hogy jót teszünk a bőrünknek. Mi lenne a megoldás? Egyrészt glicerines krémet ne használjunk állandóan! Esetleg tanuljunk meg az arcbőrünknek megfelelő krémet készíteni. Továbbá vizsgáljuk meg , hogy a krém összetevői között hányadik helyen áll a glicerin.
Minél inkább az összetevői lista végén szerepel a glicerin, annál inkább jó a bőrnek. A glicerin ne legyen a krémünkben csak 0-5% közötti mennyiségben. Tehát egy 100 grammos krémben maximum 5 gramm. A bőr vízhiányosságának a pótlására sok egyéb alapanyag is rendelkezésre áll.
Tanácsom: Soha ne toljuk túl a glicerint a bőrfelszínen!
Gondoljun bele amikor úgy kezdődik egy krém összetevői listája, hogy aqua vagyis víz és
utána a glicerin következik. Vagyis nagyrészt ebből a két anyagból áll a krém .
Én már azt sem szeretem hogy víz. Ez lehetne például virágvíz is, sok jó hatóanyaggal
Lanolin. Ezt az anyagot a birkák használják vízlepergető anyagként , vagyis ez egyfajta esernyő a birkák számára. A lanolin megakadályozza, hogy átázzon a birka vastag bundája esőzéskor.De az ember bőre lélegezni szeretne, így ha ezt megakadályozzuk pattanások keletkeznek a bőrön.
A vazelin kőolajszármazék, ezen felül pedig légmentesen lezárja a bőrfelületet. Sikosítónak használják miközben sem olajban, sem vízben nem oldható anyag. vagyis ott marad ahova kentük és van ahol nem lehet letörölni pl a hüvelyben.
Használjunk sikosítónak shea vajat. A shea ápolja a bőrt. De használhatunk hidegen sajtolt olajokat is. Szóval ,vaselint ne.
ALKOHOL
Az alkohol szárítja a bőrt! Sokan a zsíros bőrük miatt, alkohollal, alkoholos tonikokkal stb , kezelik az arcbőrüket.
A bőr minden behatásra reagál. Ha olyan jelzést kap, hogy valahol száraz a bőr, elkezdi zsírosítani. Tehát pont az történik amit nem szeretnénk, még több zsír termelődik pont ott,ahol a bőrünkön zsírfelesleg mutatkozik.
A zsíros bőr esetén is az első lépés a szervezeten belüli kezelés. Persze ez nyilvánvalóan lassabb folyamat. A ma embere azonnal akar mindent. Nincs türelme kivárni a folyamatok végét, ezért rombol, roncsol. A szervezet nem tudja ilyenformán teljesíteni az elvárásokat, ezért az ember gyorsít. Ez soha jóra nem vezet. Gondoljunk az egyéb gyorsítókra, kábítószerekre, narkotikumokra.
Néhányan úgy gondolják, hogy a krémekbe kerülő vizesfázisból kipárolog az alkohol a melegítés során. Nos ez nincs így.
25 perc forralás után még 45% a visszamaradó alkohol 30 perc forralás után 30% 60 perc, tehát egy órai forralás után még mindig 25% alkoholtartalom marad a készítményben.
Ne tegyünk alkoholt a krémekbe, mert erősen szárít! ( persze ne tévesszük össze a zsíralkohollal, mely a krémek állagán javít)
A szépségápoló szerek gyártása persze nagy üzlet. Ha divatba jön valami, még a legelhivatottabb készítők is csatlakoznak a divatos termékek gyártóihoz, mert a profit ugyebár fontos dolog. Lehet hogy, ha egy kisebb gyártó nem adná fel az elveit, az tönkremenne. Így közvetve a multi gyártók adják meg a trend irányát. A nagy cégek tehát erősen tartósítanak,gyors, látszati eredményeket mutató termékeket árulnak. Fontos az állag, a hosszú eltarthatóság, a kinézet, a design, a csomagolás, csak egy dolog nem fontos igazán, a Te bőröd.
------------------------------------------------------------------
ecco-verde.hu
Nagy mennyiségű etanol elpusztítja a bőr faggyúrétegét. Ezen túlmenően higroszkópos tulajdonságokkal is rendelkezik. Ez azt jelenti, hogy az etanol felveszi a vizet, ezáltal a bőr kiszárad és repedezett lesz. A hatás csökkenthető, ha vízzel keverjük.
Az olyan termékek esetében, amelyek sok etanolt tartalmaznak, gyorsan egy ördögi kör jöhet létre. Például, ha valaki vásárol egy krémet, mert száraz a bőre, azonban a sok etanolt tartalmazó krém még jobban kiszárítja azt, ezért még többet használ belőle, ami által ismét még jobban kiszárad a bőre.... Számos különböző típusú alkohol létezik. A bőr számára az etanol a rossz alkoholokhoz tartozik, mivel károsítja és kiszárítja a bőrt. Gyakran előfordul az is, hogy a denaturált alkoholokat lágyítókkal (ftalátok) kevernek. Ez probléma, nagy mennyiségben terméketlenséget és diabéteszt lehet előidézni ezekkel.
Aztán ott vannak még a jó zsír- és viaszalkoholok. Ezek a növényi részekben található zsírsavakból előállítottak, azaz megújuló nyersanyagokból. Nem-ionos tenzidek formájában nem-mérgezőek, nagyon bőrbarátok, szuper kompatibilitással rendelkeznek és könnyen lebomlóak.(Ellentétben az anionos tenzidekkel, amelyeket ásványolajból nyernek).
A zsír- és viaszalkoholok erősen hidratálják és ápolják a bőrt, valamint csökkentik az irritációt. Az egyik példa a kókuszból nyert zsíralkohol. A jó alkoholokat a kozmetikumokban természetes lágyítóként és sűrítőként alkalmazzák. Csak egy hátrányuk van: vízzel nem keverhetőek. A jó alkoholok: behenil-alkohol, cetearil-alkohol, cetil-alkohol, lanolin-alkohol, sztearil-alkohol, ...