Olajos Macerátumok 2. Az olaj
Vivő olaj kiválasztása. Nagyon fontos szempont az, hogy milyen olajat válasszunk ki a maceráláshoz.
Itt több szempontot is figyelembe kell venni
1., Lehetőleg ne legyen az olaj gyorsan avasodó olaj, sőt az sem baj, ha teszünk a macerátumba egy kevés tiszta E vitamint, ezzel is gátolva az avasodási folyamatot.
2., Olyan olajat válasszunk maceráláshoz, ami garantáltan nem permetezett növényből származik. Nálunk a repcét általában permetezik, ezt is vegyük figyelembe.
3., Az sem mindegy, hogy a növény mely részét maceráljuk, ezért döntenünk kell, hogy vastagabb olajat válasszunk, mint például az olíva olaj, vagy inkább sárgabarack magolajjall macerálunk, ami egy vékonyabb olaj.
4., Nem mindegy, hogy milyen illatot hoz ki az olaj a növényből.
Aki régóra készít macerátumot az már illatáról is felismeri , hogy mely növényből készült a macerátum, különösen akkor, ha a növényi résznek is megfelelő vivőolajt választottunk. ( virág, levél,szár,gyökér termés,gyümölcs)
5., Figyeljünk az eltarthatósági időre. Ugyanis nem mindig mutatja a macerátum olaja azt, hogy már nem jó. Bár az illata változása meglehetősen biztos jel, de ellenőrizni is lehet melegítéssel az olaj állapotát. Ugyanis a romlott macerátum már kellemetlen szagúvá válik melegítés hatására különösen. Ráadásul a romlott macerátum, már nem teljesíti a kívánt hatást. Pl az orbáncfűolaj már nem csökkenti a leégés fájdalmait
6., Nem érdektelen szempont az olaj ára sem. A jó minőségű olaj mindig meghálálja magát.
7., Figyelembe kell venni, hogy milyen készítménybe kívánjuk tenni a macerátumot. A késztermék tartalmának harmonikusan kell illeszkednie a macerátumos olaj hatóanyagához. Csak így lehet megfelelő hatású készítményt létrehozni. Tehát ha száraz bőrre kívánjuk felhasználni a macerátumot akkor a száraz bőrnek megfelelő olajat válasszuk vivőanyagnak.
8 ., A növény a kivonatolás során megszínezi az olajat. Van olyan olaj amelyik amelyik csodás vörös színt ad. Ilyen például az orbáncfű. Ha ez az olaj nem piros színű akkor nem tartalmazza a kellő mennyiségű anyagot, vagy szárított növényből készűlt a macerátum. Az ilyen kivonat nem képezi a legjobb minõséget.
A körömvirág olajkivonata szép élénk sárga színű lesz. Van ami zöld mint a cickafark olaja , vagy mély barnás színt ad például a zöld dió stb.
A kivonat erősségét jelzi a macerátum színének mélysége, minél sötétebb szÍnű a macerált olaj annál több növényi hatóanyagot tartalmaz a kivonat.
Van olaj növény amelyik fordítva működik , vagyis kifehéríti az eredeti olaj színét. A sárga napraforgó olaj egy egészen világos szinte áttetsző színűvé válik a kvonatolás végére. Ez néha jól jön , mert a késztermék tekintetében az elérhető szín is sokat szàmít.
Természetesen egy ilyen fehérítéshez egy másik növényt kell használnunk a cél elérése érdekében..
Ezek azok a műhelytitkok, melyekre több évi kutatómunka után jut el valaki, ezért nem is találni az interneten ezekről a különleges eljárásokról leírás.